Indicators on zwyrodnienia plamki żółtej You Should Know

Zdrowa, zbilansowana dieta na zwyrodnienie plamki żółtej jest w stanie zapewnić nam wchłanianie przez organizm wielu składników odżywczych. Obecność występowania w codziennych posiłkach witaminy C, cynku oraz różnych innych witamin i pierwiastków jest niezbędna w utrzymaniu prawidłowo funkcjonującej siatkówki naszych oczu. Produkty, których regularne spożywanie może obniżyć ryzyko rozwoju AMD, to między innymi:

wysiękową – rozwija się bardziej dynamicznie i zazwyczaj wiąże się z poważniejszym upośledzeniem wzroku. 

Witamina C – w dziennej dawce 500 mg wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu spowalania naturalny proces starszenia się oka i powstawania uszkodzeń w jego obrębie.

Tlenek cynku 80 mg lub twenty five mg: Cynk to minerał śladowy, uważany za odgrywający ważną rolę w funkcjonowaniu siatkówki. Niedobór cynku powoduje trudności w przystosowaniu się do widzenia w nocy i inne ograniczone funkcje siatkówki.

Charakteryzuje się powolnym obumieraniem komórek barwnikowych fotoreceptorów oraz naczyń krwionośnych, co stopniowo prowadzi do pogorszenia widzenia centralnego, a niekiedy do całkowitej jego utraty.

Niektórzy eksperci zalecają te pokarmy osobom, które chcą przyjmować składniki odżywcze, które mogą chronić przed AMD.ten

Nagła utrata widzenia w wysiękowej postaci AMD lub znaczne pogorszenie wzroku, trudności z czytaniem, które trwają dłuższy czas i check here nasilają się (w postaci zanikowej), powinny skłonić każdego do skonsultowania się z okulistą. Najważniejszą metodą stosowaną w diagnostyce zwyrodnienia plamki żółtej jest bowiem podstawowe badanie okulistyczne obejmujące badanie ostrości widzenia oraz ocenę dna oka.

AMD mokre – o charakterze wysiękowym, występujące u ten-15% pacjentów. Najczęściej wywołane jest przez uszkodzenie naczyń krwionośnych, które mogą przyczyniać się do wyciekania płynu lub krwi do powierzchni plamki żółtej. Proces ten może znacznie osłabić ostrość widzianych obrazów i prowadzić do pojawienia się martwej plamki w obrębie pola widzenia.

), czyli zaburzenia widzenia centralnego związanego z wiekiem. Degeneracji plamki żółtej występuje najczęściej u osób po 50 roku życia i wiąże się z zaburzeniami widzenia utrudniającymi wykonywanie codziennych czynności.

Choć uszkodzona plamka żółta to issue, który najczęściej dotyka osób po 50. roku życia – przyczyny zwyrodnienia mogą być naprawdę zróżnicowane.

W leczeniu plamki żółtej stosuje się różne metody, w zależności od zaawansowania choroby. Najważniejsze metody leczenia to:

Padające na nie światło skupia się właśnie na obszarze plamki żółtej: sygnały świetlne odbierane przez czopki i pręciki przekształcane są w bodźce elektryczne, które następnie przesyłane są do mózgu. Każdy fotoreceptor przesyła sygnały za pomocą osobnego włókna nerwowego – co umożliwia uzyskanie wyraźnego, ostrego obrazu.

Występowanie choroby w rodzinie – zwyrodnienie plamki żółtej często jest dziedziczne. Naukowcy odkryli około 20 genów znajdujących się w naszym ciele, które przyczyniają się do rozwoju AMD.7

Niestety wraz z wiekiem plamka żółta ulega degradacji, co powoduje pogorszenie wzroku (przede wszystkim widzenia centralnego), a nawet jego utratę. Zwyrodnienie plamki żółtej jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *